Fotograaf, miks su hinnad pikali löövad?

Fotograaf, miks, miks, miks…. Viimase aasta jooksul on sagenenud küsimus postkastis “…aga miks see sessioon nii kallis on?”. Ma pole siiani suutnud sellele eriti hästi vastata, sest see põhjus on nii laiahaardeline. Mu hinnad on hetkel naeruväärselt madalad. Tänapäeval võib hakata fotograafiks iga inimene, kes suudab osta omale fotokaamera ning lükata sotsiaalmeediasse ülesse oma pildid koos hindadega. Põhjuseid on mitmeid, miks selline spetsialiseerumine valitakse. Ilmselt tundub see paljudele kindlasti lihtne rahateenimise võimalus, kuid etteruttavalt mainin, et vaid ALGUSES.

Nüüd saavad kõik “miksid” vastused:

1. Tehnika – kõige esimeseks kulupunktiks on fotograafile tehnika. Kvaliteetne tehnika on väga krõbeda hinnaga ning teadagi, kõik, mis töötab, ka kulub ning jääb vanaks. Ning tehnikat, mida fotograaf oma töös vajab, on palju. Lisaks eelnevale peab teatud fotograafia valdkonnas olema tehnikat topelt, näiteks pulmafotograafia tarbeks. Pulmafotograaf veab täispikal pulmapäeval kaasa pool kui mitte kõik oma varustusest ja natuke veel peale, rääkimata igasugustest lisavidinatest, mida taskud täis on (mälukaardid, akud jne). Hakkasin oma tehnikapargi summat kokku lööma ning tõmbas silme eest mustaks, tänaseni ei ole ma seda “lihtsalt teenitud” rahaga tasaarveldada suutnud. 2. Töötlus – professionaalsed töötlusprogrammid, pilvemahud, võimekas arvuti ning kõige tähtsam on veel sellele kuluv aeg. Nagu targad inimesed on öelnud, siis pildi tegemisele kulub vaid 8% kogu fotograafi ajast. 3. Transport – ka selle punkti puhul on isegi peale materiaalse kulu kõige suurem kulu just aeg. Aga muidugi ma pean mingi vahendiga ka teise Eesti otsa Sinuni jõudma. 4. Reklaam ja veebileht – Et hoida nina veepinnal tuleb teha pidevat tööd, et olla pildis ning potensiaalsetele klientidele leitav. Selleks, aga tuleb välja käia iga kuu päris arvestatav summa. 6. Aeg – aeg…aeg…aeg…kuluv aeg, et jõuda kohale, tutvuda olustikuga, sättida inimesi ja luua meeldiv õhkkond, pildistada, koju tagasi jõuda, töödelda ning lõpuks saata tulemus kliendile. Iga asi võtab aega ning kui nüüd jagada hind ära selle ajaga ei olegi enam liigkasu võttev fotograaf, kes tahab saada ratsarikkaks. 7. Kõik, mida unustasin mainida ja ei taha mäletada Ja siis tuleb kõigele sellele vastus “…ise sa valisid selle ameti…keegi ei käse seda tööd teha kui see nii kallis on”. Loomulikult mitte! Keegi ei käsi ka teistes eluvaldkondades töötada. Mul on lihtne vastus, et ma tahan ning selle postitusega soovisin selgitada telgitaguseid, miks fotograafide hinnad on kallid. Tegemist on mingil määral luksusteenusega.

Kokkuvõtteks…

Fotograafia on mu kirg ning ma armastan seda, kuhu see mind elus viinud on ning, mida see pakub! Iga sessioon ja iga klõps viib mind lähemale oma unistustele ning teeb mu tööd veelgi kvaliteetsemaks. Ma ei tee kvaliteedi osas kunagi allahindluseid. Armas klient, ära kauple hinna üle, selle hinna sees on täpselt samasugused kulupunktid nagu leivapätsil poeriiulil. Kuna see kirjutis oli ka mulle reaalsuskontroll, siis enne minestamist lõpetan 😀